• Twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin
  • YouTube
Jakie suplementy są niezbędne w sportach walki.

Jakie suplementy są niezbędne w sportach walki.

Jakie suplementy są niezbędne w sportach walki.

 

 Trenując jakikolwiek sport, w tym sporty walki warto wspomagać się różnymi suplementami, które odpowiednio dobrane zwiększą naszą wydolność, poprawią pracę mięśni, wspomogą spalanie tkanki tłuszczowej, a także mogą poprawić nasz sen. Musimy jednak pamiętać, że suplementy to dodatek do podstawy, czyli odpowiedniego treningu, diety i regeneracji, a wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach.

    Ostatnio zrobiłem badania krwi, co również Wam polecam co jakiś czas. Z braku słońca w Polsce w okresie zimowym, postanowiłem zbadać poziom witaminy D, której jak się okazało mam niedobór. Jak widać ‘’szewc bez butów chodzi’’, ponieważ zajmuję się dystrybucją między innymi Gold Omega D3 K2, czy witamin Multiple Sport, w których macie kompleks witamin i minerałów w dawkach przewyższających dzienne zapotrzebowanie.

Wobec tego, uznałem, że zrobię Wam małe compendium wiedzy o podstawowych suplementach, przydatnych osobom trenującym sporty walki, ale i nie tylko.

Beta-alanina

    Według mnie najbardziej niedocenianą i rzadko stosowaną w sportach walki jest beta-alanina: aminokwas, który bierze udział w budowie białek. Przyjmowanie jej zwiększa wydolność, wytrzymałość i pomaga zbudować masę mięśniową poprzez zwiększenie poziomu karnozyny w mięśniach. Karnozyna to związek, który działa hamująco na zmianę pH związaną z tworzeniem się podczas treningu w mięśniach kwasu mlekowego. Pozwala to na dłuższy i bardziej efektywny trening, przywraca też równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Beta-alanina podnosi wydolność organizmu i wspiera pracę mięśni. Ich wydajność wzrasta o kilkanaście procent podczas tylko jednego miesiąca stosowania tego suplementu diety. Po przyjęciu beta-alaniny (około 15 minut po jej zażyciu) może pojawić się mrowienie lub kłucie skóry. Nie jest to powód do niepokoju. Beta-alanina aktywuje receptory nerwowe znajdujące się pod skórą, stąd uczucie mrowienia. Jeśli powoduje to u danej osoby dyskomfort, należy przyjmować beta-alaninę w mniejszych dawkach, za to częściej, tak by ogólna suplementacja wynosiła około 5 gramów dziennie. Beta-alanina przyjmowana regularnie w zalecanych dawkach wydłuża czas treningu (mięśnie mniej się męczą i bolą), zwiększa tempo treningu oraz redukuje uczucie zmęczenia. Beta-alanina poprawia też kurczliwość mięśni, powoduje, że zwiększa się wydolność tlenowa, a co za tym idzie – ogólna kondycja, rośnie masa mięśniowa, a we włóknach mięśniowych nie powstają zbyt duże ubytki na skutek wysiłku fizycznego. Suplementacja beta-alaniny może także łagodzić skutki PTSD, czyli syndromu stresu pourazowego. Regularnie, codziennie przyjmowana beta-alaniny redukuje stres i lęk, co zostało potwierdzone w badaniach naukowych – porównywano grupę przyjmującą ten suplement diety z grupą otrzymującą placebo.

Kreatyna

 Następnym ważnym suplementem jest kreatyna, której konsumpcja zwiększa wydolność fizyczną, w tkance mięśniowej ulega przemianie fosfokreatyny, która magazynuje bogatoenergetyczne rodniki fosforanowe i dystrybuuje je do syntezy białek i skurczów włókien mięśniowych. Musimy jednak pamiętać, że są rożne rodzaje kreatyny:

-Monohydrat wspomaga rozwój siły, wytrzymałość siłową, przyspiesza przyrost masy beztłuszczowej i regenerację powysiłkową. Musimy pamiętać, że powoduje retencję wody, co może być niewskazane przy robieniu wagi do walki.

-Jabłczan kreatyny TCM jest to połączenie jednej cząsteczki kreatyny i trzech lub dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego w jedną molekułę. Charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością w płynach niż monohydrat kreatyny, a także większą stabilnością chemiczną. Sam jabłczan (zjonizowana postać kwasu jabłkowego), bierze udział w przemianach energetycznych zachodzących w ustroju, dzięki czemu uzupełnia działanie samej kreatyny

-Kre-Alkalyn Wg właściciela patentu, może być stosowany w dawkach zdecydowanie mniejszych niż klasyczny monohydrat, przy czym nie powoduje zatrzymania wody w przestrzeniach międzykomórkowych i komórkach mięśniowych, nie powoduje także problemów trawiennych.

-Cytrynian kreatyny, który znajduje się w creatine xplode, to połączenie jednej cząsteczki kreatyny i trzech cząsteczek kwasu cytrynowego w jedną molekułę. Cytrynian kreatyny stosowany systematycznie wspomaga zdolności wysiłkowe takie jak siła i wytrzymałość siłowa, przyśpiesza przyrost beztłuszczowej masy ciała oraz wspomaga regenerację po wysiłkową.

BCAA

  Nie możemy zapomnieć o BCAA, która opóźnia uczucie zmęczenia i pomaga w regeneracji, a jeżeli już o niej mowa, nie mogę nie wspomnieć o Flex Power, który zawiera kolagen, glukozaminę, MSM, witaminę C, chondroitynę, ekstrakt Boswellia oraz kwas hialuronowy, a wiadomo jak częste są urazy w sportach walki.

    Na wstępie wspomniałem suplementy to dodatek u mnie stałym dodatkiem jest białko i węglowodany, które wliczam w bilans kaloryczny, często na śniadanie spożywam 75g płatków górskich z miarkę białka 30g Whey Complex, wszystko zalewam wodą, jogurtem lub mlekiem bez laktozy. Białka używam, też po treningu tak samo Carbo, czyli węglowodanów w sytuacji jak gaśnie światło, spożywam reanimacyjnie.

Ashwagandha (Withania somnifera) jest powszechnie znana jako indyjski żeń-szeń lub zimowa wiśnia i jest jednym z najważniejszych ziół stosowanych w Ajurwedzie (system medycyny indyjskiej rozwinięty w starożytności). W tradycyjnej hinduskiej filozofii traktowana jest jako środek odmładzający, tzw. rasayna. Ajurweda opisuje rasayny jako związki niszczące starość i chorobę.

ASHWAGANDHA ma bardzo szerokie spektrum działania:

- wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego (poprawia pamięć),

- wspomaga funkcjonowanie układu rozrodczego (wspiera funkcję seksualne),

- wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego (poprawa odporności komórkowej),

- posiada właściwości przeciwutleniające, które pomagają chronić komórki przed reaktywnymi formami tlenu

- opakowanie to aż miesiąc suplementacji

- holistyczny mechanizm działania na organizm sportowca

 

  Niektóre suplementy takie jak L-arginina będą miały różny w zależności od sposobu stosowania skutek działania, bo przed treningiem na siłowni bierzemy ją, żeby się spompować: L-arginina zwiększa ukrwienie tkanki mięśniowej, a więc poprawia zatem dopływ substancji energetycznych i budulcowych do objętych intensywnym treningiem mięśni szkieletowych. Suplementacja tym aminokwasem sprawia że trening staje się bardziej efektywny, a mięśnie są lepiej ukrwione, dotlenione i odżywione. Co będzie zabójcze dla fightera przed treningiem, bo samo trzymanie gardy i poruszanie się na pompie będzie mega kosztowne energetycznie. Natomiast po treningu sztuk walki jest wskazane, żeby odżywić mięśnie. L-arginina również może poprawiać zdolności seksualne u mężczyzn. Dzięki temu, że tlenek azotu (NO) powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, może powodować sprawniejszy przepływ krwi w ciałach jamistych prącia, korzystnie oddziałując na erekcję.

   Ja osobiście nie polecam przed treningowych pobudzaczy, ponieważ skutek może być odwrotny. U siebie po zażywaniu tzw. Przedtreningówek zauważyłem obniżoną zdolność koncentracji, szybsze zmęczenie.. Warto jednak wypróbować na sobie i wtedy ocenić. Jednak każdy z nas jest inny i sami zdecydujecie co dla Was jest dobre.

  W skrócie przedstawiłem ABC suplementów pod sporty walki. Cieszę się, że czytając wpis tu dotarłeś.

                                                                                                                                                            Miłego dnia

Pablo Unltd

8 sty 2020

Tagi

  • suplementy
  • sporty walki
  • sztuki walki
  • suplemntacja w sztukach walki
  • jakie suplementy ptrzebne są w sztukach walki
  • kickboxing
  • mma
  • boks
  • boxing
  • olimp
  • odżywki
  • odżywki w sztukach walki
  • suplements for fight sport
  • MMA, Kickboxing, Boks, Treningi indywidualne - Pablo Gdańsk
  • Blog
  • Kadra
  • Treningi
  • Kontakt